Celem studiów jest przygotowanie Słuchacza do pracy z rodziną zagrożoną wykluczeniem, który będzie współpracował z psychologiem i Instytucjami Opieki Społecznej w środowisku szkolnym i rodzinnym, zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli wymaganymi przez MEiN. Zdobyta wiedza i kompetencje pozwolą absolwentom studiów przyjąć aktywną rolę w procesie wsparcia rodziny zagrożonej niedostosowaniem społecznym i wychowawczym, pełnić rolę opiekuna osób starszych.awd
Adresaci
Oferta skierowana jest do osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, zainteresowanych pracą z rodzinami dysfunkcyjnymi, osobami starszymi oraz placówkami oświatowymi i opiekuńczo-wychowawczymi.
Ramowy opis studiów
Studia podyplomowe na kierunku „Asystent rodziny i opiekun osób starszych” dostarczają słuchaczom wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy z seniorami oraz rodziną zagrożoną wykluczeniem, a także kompetencji potrzebnych do rozwiązywania problemów dotyczących przyczyn, symptomów i mechanizmów zaburzeń w rodzinie.
Studia podyplomowe trwają 3 semestry i obejmują zarówno przedmioty podstawowe, jak i przedmioty kierunkowe, 10 godz. pracy dyplomowej oraz 150 godz. praktyk pedagogicznych.
Treści programowe
- psychologia rodziny;
- prawo rodzinno – opiekuńcze;
- opieka nad dzieckiem i rodziną;
- podstawy opieki nad seniorami;
- aktywizacja osób starszych.
Organizacja i czas trwania studiów
Studia zorganizowane są w systemie zaocznym. Podstawową formą studiowania są dwudniowe zjazdy organizowane w soboty i niedziele. W ramach studiów odbywają się zajęcia teoretyczne w formie wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie przedmiotów (zgodnie z wymaganiami wykładowców), zaliczenie 150 godzin praktyk oraz złożenie pracy dyplomowej. Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne z wymogami MEiN.
Praktyki
Czas trwania praktyk podczas studiów podyplomowych wynosi 150 godzin, a wymagane miejsca odbywania praktyk to np.: Domy Rodzinne, Szkoły i inne Placówki Oświatowe lub Opiekuńczo-Wychowawcze, Domy Seniora itp.