Opieka nad seniorami przygotowują do pracy opiekuńczej z osobami starszymi. Ukierunkowane zostały na zagadnienia związane z profesjonalnym planowaniem i realizacją zadań opiekuńczych i profilaktycznych, nieodzownych w sprawowaniu skutecznej opieki nad osobami starszymi, zarówno sprawnymi jak i niepełnosprawnymi.
Absolwenci posiadają niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące m.in. organizowania i prowadzenia zajęć w zakresie aktywizacji społeczno-kulturalnej osób starszych:
- poradnictwogerontologiczne
- organizacja czasu wolnego
- współpraca z instytucjami realizującymi zadania z zakresu wsparcia i opieki nad osobami starszymi
- diagnozowania zjawisk rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju i funkcjonowania w różnych sferach życia, pielęgnacji osóbstarszych
- rozpoznawania ich stanu zdrowia i udzielania pierwszej pomocy
- opracowywania i wdrażania programów profilaktycznych.
Absolwenci mogą pracować m.in. w: ośrodkach wsparcia dziennego dla osób starszych, domach pomocy społecznej, środowisku domowym, domach spokojnej starości, klubach seniora, fundacjach i stowarzyszeniach zajmujących się działalnością na rzecz osób starszych.
Adresaci
Oferta skierowana jest do osób, które chciałyby uzyskać przygotowanie do pracy z osobami starszymi oraz doskonalić swoje umiejętności interpersonalne i psychoedukacyjne.
Ramowy opis studiów
Program dostarcza słuchaczom wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy z osobami starszymi w ich środowisku oraz kompetencji potrzebnych do rozwiązywania problemów osób starszych i ich otoczenia.
Moduł przedmiotów podstawowych: Podstawy gerontologii społecznej, Teoretyczne podstawy psychogeriatrii, Socjologia starości, Główne kierunki współczesnej gerontopolityki, Aktywizacja społeczna seniorów.
Moduł przedmiotów kierunkowych: Zawodowa aktywizacja osób starszych, Metodyka aktywizacji ruchowej osób starszych, Praca socjalna z osobami starszymi, Podstawy pielęgnacji i opieki nad ludźmi starszymi, Medyczne aspekty procesu starzenia się, Rodzinni opiekunowie osób starszych i ich wspomaganie, Komunikowanie się z osobami starszymi i ich rodzinami, Terapia zajęciowa i arteterapia.
Organizacja i czas trwania kształcenia
W ramach studiów odbywają się zajęcia teoretyczne w formie wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie przedmiotów (zgodnie z wymaganiami wykładowców), zaliczenie odpowiednich godzin praktyk.